Menü Bezárás

Réte hősi halottaink listája – 1. vh.

1914. június 28-án merénylet áldozata lett Ferenc Ferdinánd főherceg, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse és felesége Chotek Zsófia.
A gyilkosságot elkövető szeparatista szervezet kapcsolatban állt a szerb hatóságokkal és nyíltan Monarchia ellenes tevékenységet folytatott annak érdekében, hogy a Balkánon létrejöhessen Nagy-Szerbia.

„Minthogy a szerb királyi kormány arra a jegyzékre, melyet részére Ausztria és Magyarország belgrádi követe 1914. évi július hó 23-án adott át, kielégítő választ nem adott; a cs. és kir. kormány kénytelen maga gondoskodni jogainak és érdekeinek védelméről és ebből a célból a fegyverek erejéhez fordulni. Ausztria és Magyarország ennélfogva jelen pillanattól kezdve Szerbiával szemben hadiállapotban levőnek tekinti magát.”

– Ausztria és Magyarország külügyminisztere:
Berchtold gróf s. k. (1914. július 28.)

A hadüzenet után 1914. július 25-én a király részleges mozgósítást rendelt el, melynek hatására megindult a bevonulás. Laky Imre (századparancsnok) a visszaemlékezésében így örökíti ezt meg:
„A jelentkezési irodákat, laktanyákat s a központi városházát ellepték a bevonulók százezrei. A zsúfolt, gőzölgő tömegből felemelkedő karok katonai, honvédségi, népfelkelési könyvecskéket, ajánlati lapokat lobogtatnak a magasba. Mindenki tört, tülekedett előre. Mindenki első akart lenni.”

Majd augusztus 1-én, szombaton elrendelték az általános mozgósítást és újabb százezrek csatlakoztak alakulataikhoz.
A korabeli sajtóban és hirdetőtáblákon az alábbi felhívás jelent meg:

„Ő császári és Apostoli királyi felsége a közös hadseregnek, hadi tengerészeinek, mindkét honvédségnek és a bosnyák-hercegovinál csapatoknak általános mozgósítását legkegyelmesebben elrendelni méltóztatott. Ennek folytán és a kiadott egyéb legfelsőbb parancsok végrehajtásául elrendeltetik.”

A mozgósítás elrendelésekor Magyarország területéről 1 663 500 főnyi tömeg vonult a zászlók alá.  A háború folyamán fokozatosan még 1 950 000 magyar honosságú katonát hívtak be szolgálatra, ami csak úgy volt lehetséges, hogy a katonai szolgálatra kötelezettek korhatárát a 21. életévről a 18-ra vitték le, felfelé pedig a 42. életév helyett az 50. életévre terjesztették ki.
Magyarország végeredményben közel 3 800 000 katonát adott az első világháborúban, ami azt jelenti, hogy lakosságának közel 20%-át mozgósította.

A hatalmas mozgósítás és az emberfeletti áldozatvállalás felmenőink részéről az első világháborúban végül sajnos nem hozta meg a várt sikert.
A háború után az azt lezáró trianoni diktátum következtében hazánk területének 2/3-át különböző megszálló csapatok vették birtokba, majd rendezték be újonnan keletkezett államalakulataikat.
Községünk így került csehszlovák megszállás alá, mely egy rövid időtől (1938-1945) eltekintve azóta is tart a mai napig.

A Magyar Statisztikai szemle 1927-ben eképpen számolt be veszteségeinkről:
116 762 fő esett el, 367 673 fő sebesült meg, 174 427 fő jutott hadifogságba, 41.419 fő eltűnt és 39.313 fő vált rokkanttá betegség következtében. Az összes veszteség száma itt 739 594 fő. 

Pozsony vármegye 12200 hősi halottat tudhat magáénak, melyből név szerint az alábbi réteiekről tudunk.
A névre kattintva olvasható bővebben egy-egy elesett rétei honvéd rövid története:

Dicsőség a Hősöknek!


Az első világháború hősi halott rétei honvédek adatlapjai az újabb és pontosabb információk alapján rendszeresen frissülnek és bővülnek.

* – A fentebbi listán csillaggal jelölt hősi halottak sajnos nem szerepelnek Horváth Ferenc által készíttetett emléktáblán a helyi katolikus temetőben.

** – A két csillaggal jelöltek nevei a szenci hősi emlékművön kerültek utólagosan feltüntetésre.

(!) – Neve szerepel a rétei hősi halott honvédek listáján, azonban nem a vilgáháborúban és nem honvédként vesztette életét.

Amennyiben Önnek birtokában van olyan fénykép, adat, vagy információ, mely által teljesebbé és pontosabbá tehetjük felmenőink adatlapjait, akkor kérem vegye fel velünk a kapcsolatot a terra.rethe@gmail.com címen, vagy személyesen az 59-es házszámnál.
Köszönjük!

(Terra Rethe)


Források:

https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu
https://hu.wikipedia.org/
https://ivh-katonahoseink.militaria.hu/
https://nagyhaboru.blog.hu

https://magyarezredek.hu/
Réte község krónikája (1985-1990)