Sikerrel nyitotta ez évet a Terra Rethe polgári társulás, melynek idei első rendezvényének vendégelőadója Brogyányi Mihály pozsonyi helytörténész, a megye legnépszerűbb idegenvezetője volt.
A február 9-én megtartott „Pozsonyi séta Rétén” című estet Laki László, a polgári társulás elnöke nyitotta meg. Bevezető-köszöntőjében egy mondat erejéig kitért Réte község múltjára, felelevenítve azon rétei családok némelyikét, melyek közszerepüknek köszönhetően befolyással bírtak Pozsony városára és a megye mindennapjaira.
Ilyen családok voltak községünkből többek közt például a Nogel, Fadgyas, Egyházy, Dóka, Karátsony vagy éppen a Prikkel. Azonban az eltelt idővel a világ megváltozott, Pozsony városa is átalakult.

Brogyányi Mihály ezen átalakulást időrendi sorrendben igyekezett a teltházas közösségi házban bemutatni és érzékeltetni Pozsony városának a különböző korszakokban betöltött szerepét.
A visszatekintés keretein belül vázolta a város jelentős földrajzi pozícióját és az ebből fakadó stratégiai fontosságát. Mesélt a 907-es pozsonyi csata feltételezett helyszíneiről és jelentőségéről, a Szent István király által létrehozott várispánságokról, Árpádházi Szent Erzsébet helyi kultuszáról, de a város születésnapjáról is.
Szó esett a pozsonyi várkapitányról, Toldi Miklósról, illetve Hunyadi Mátyás és Vitéz János szerepéről az Academia Istropolitana megalapításában.

Keserű szájízzel ugyan, de mesélt a mohácsi csatavesztés utáni tragédiáról, a török hódoltságról és az ország elnéptelenedéséről, mely a nemzet számára tragikus volt, de Pozsony számára egy újabb fejlődési hullámot jelentett az ország arisztokráciájának odatelepülésével.
Humoros kis anekdotaként felidézte Mária Terézia királynő pozsonyi látogatásait és a legendás székét, mellyel a hölgyeknek elővigyázatosnak volt javallott lenniük. Ellenkező esetben könnyen áldott állapotba kerülhettek, ha gyanútlanul megpihentek rajta, hiszen a királynő egymaga is 16 gyermeket szült élete során.
A 19-ik század történései közül a pozsonyi magyar országgyűlésnek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idejében betöltött szerepéről mesélt. Kitért az ismert szlovák nemzetébresztő Stúr Lajosék támadási kísérleteire és társadalmi támogatottságuk teljes hiányára, jelentéktelen szerepükre a város forradalmi történetében.
Ehhez az eseménysorhoz tartozott az aradi vértanúk mintájára kivégzett 13 pozsonyi vértanú története is, melyek közül többek közt kiemelte az olasz származású Baldini Jánost, akinek a „ hűtlenségre való csábítás” volt a bűne. Tudniillik a forradalom leverésére Pozsonyba vezényelt olasz csapatokat fellázította és azokat átállította a forradalom oldalára. 1849-ben ezért végül golyó általi halállal sújtották.

Az ezredforduló tájékára a városban rengeteg palota és rezidencia épült, melyből ugyan azóta sokat elbontottak, vagy átépítettek, viszont még mindig több, mint hatvanat számolt össze – mesélte Brogyányi Mihály.
Az est utolsó története az ún. pozsonyi sortűz ismertetése volt.
A 20-ik század első világháborúját követően a virágzó várost megszállta a csehszlovák hadsereg, melynek jelenléte feszültséget okozott az akkor még magyar-német többségű városban. Sztrájkok és tüntetések vették kezdetüket, a megszállók statáriumot vezettek be a városban. A kijárási tilalom alatt népviseletbe öltöztetett erdőháti szlovák asszonyokat szállítottak Pozsonyba és terelgettek a város utcáin propagandaképek készítése céljából a nyugati hatalmak megtévesztése érdekében.
Viszont 1919. február 12-én többezeres fegyvertelen tömeg gyűlt össze, melyre a csehszlovák légionáriusok tüzet nyitottak és rengeteg embert megsebesítettek. Hivatalosan a pozsonyi sortűznek kilenc halálos áldozata volt, kiknek a Csalogányvölgyi temetőben található emlékművénél évente megemlékeznek a tragédiáról.
Az idén február 11-én, vasárnap 15:00 órától lesz a hagyományos megemlékezés.
A nagy vonalakban átfutott pozsonyi történelem több, mint ezer éve bő másfél óra után ért véget, amikor is Brogyányi Mihályt követően a szervező is megköszönte az egybegyűlteknek a figyelmet és részvételt.
Az esten készült további képekért kattintson Facebook Galériánkba.
Polgári társulásunk soron következő rendezvénye egy képzőművészeti kiállítás lesz néhai Puskás János helyi népszerű festőművész, illetve a helyi kortárs művészek munkáiból. Az eseményre 2024. március 16-án, Puskás János születésének 100-ik évfordulóján a rétei kultúrházban kerül majd sor.
Mindenkit szeretettel várunk.
(Laki László – Terra Rethe)
Nagy köszönet az ötletgazdának, szervezőnek, a családias hangulatot teremtő vendéglátást előkészítő segítőknek és nem utolsó sorban Brogyányi Mihály magas színvonalú előadásáért.
Kívánunk Réte községnek sok hasonló jellegú multat, jelent bemutató tartalmas előadásokat.
Számomra maradandó élmény marad Pozsony-i sétám – Brogyányi Mihállyal. Köszönettel, anikó
Jó napot kívánok!
Nagyon örülünk, hogy jól érezte magát és tartalmas estének minősítette a rendezvényt. Köszönjük, hogy részt vett rendezvényünkön és szeretettel várjuk legközelebb is.
Kívánunk további kellemes hétvégét.