Menü Bezárás

Ceglédi karácsonyi ajándék a rétei diákoknak – 1. rész

Könyveket küldtek a (ceglédi – szerk. megj.) református elemi iskolás növendékek a Felvidékre.

Hírt adtunk olvasóinknak arról, hogy a felszabadult magyar Felvidék iskolásgyermekei nem tanulhattak magyar történelmet, magyar irodalmat, magyar földrajzot. Magyar könyvet is csak ritkán olvashattak. Éppen azért országos gyűjtés indult, hogy a felvidékieket magyar könyvekkel lássuk el.

A ceglédi ref. elemi iskola növendékei hetek óta gyűjtött filléreikből karácsonyi ajándékul könyveket vásároltak. A könyveket a Pozsony megyei Réthe községbe küldik el az ottani ref. elemi iskolába járó gyerekeknek. Réthe az új csehszlovák – magyar határ mentén fekszik. A falu a húszéves cseh megszállás alatt is hősiesen küzdött magyar lelkiségéért. A községben mindössze 360 református él s ez a kis sereg példát adó áldozatkészséggel tartotta fenn iskoláját a megszállás alatt is. A csehek emeletes, modern állami iskolát építettek, hogy elvegyék a ref. iskola növendékeit. Ez nem sikerült. A magyar gyerekek nem mentek a cseh iskolába. Ekkor arra kötelezték az ottani gyülekezetei, hogy iskoláját alakítsa át két tanerőssé, vagyis legyen két tanterme, két tanítói lakása és két tanítója A gyülekezet ekkor sem mondott le az iskoláról, vállalta a teherviselést.

Most a felszabadult község 102 református elemi iskolás növendéke karácsonyi ajándékul Benedek Elek, Gaál Mózes. Donászi Ferenc ifjúsági elbeszéléseit, történelmi regéit és meséskönyveit kapják ajándékba. Réthy Gyula elemi iskolai igazgató, aki a felszabadult Réthe községben 13 esztendeig tanítóskodott, meghatóan szép levelet intézett az ottani tanítóhoz, Kalicza Sándorhoz és Szabó Krisztina tanítónőhöz. Réthy igazgató leveléből a következő részletet ragadjuk ki:

„A boldogabb jövendőt s benne az igaz magyar testvéri érzést akarjuk szolgálni akkor, amikor a ceglédi ref iskola tanítói és növendékei együttérzésük és szeretetük jeléül réthei kis barátaiknak egy-egy könyvet juttatnak el a szeretet ünnepén, karácsonykor.
Szeretetünk zálogául küldjük nektek, kis magyar testvéreink, kedves kisleányok és fiúk, e szerény kis könyvecskéket. Nincs nap amikor ne gondolnánk reátok.
Kedves jó tanítótokkal, édes szüleitekkel együtt igaz magyar testvéri szeretettel köszönt bennetek a ceglédi ref elemi népiskola tanítótestülete és sok sok kis tanulója. Áldja meg a gondviselő jó Isten tanítótokat, szüleiteket, áldjon meg mindnyájatokat, s legyetek igaz és hű gyermekei e sokat szenvedett, de szebb jövő elé néző drága magyar hazánknak.“

A levelet aláírta Réthy Gyula igazgatóval együtt valamennyi ceglédi ref. tanító és tanítónő.
A ceglédi gyerekek levelet írtak a rétheieknek, az első osztályos leánykák közös levele következőképen hangzik:

„Kedves I. osztályos Pajtásaink!
Szeretettel gondolunk rátok a szeretet ünnepén. Hálát adunk Istennek, hogy ti is visszakerültelek nagy Magyarországhoz.
Írjatok, hogy érzitek magatokat szép hazánkban? Ugye nagyon boldogok vagytok?
Csókolunk benneteket rétéi kislányok”
Ceglédi ref. I. osztályos lányok

Az első osztályos fiúk a következő levelet írták:

„Kedves kis Pajtások!
Örömmel üdvözlünk benneteket.
Fogadjátok kedvesen ezen kis ajándékokat. Sokat gondolunk reátok szeretettel.”
Első fiú osztály tanulói

A második osztálytól kezdve már valamennyi réthei iskolás fiú és lány a karácsonyi ajándékkönyv mellett levelet is kapott egy-egy ceglédi fiútól, vagy leánykától.

Egy hatodikos fiú a következő szép levelet küldte Réthére:

„Kedves magyar Testvérem!
Szívből köszöntelek, mint az elrabolt, de visszacsatolt föld gyermekét. Örömömben könnyes lett a szemem, amikor ezt a kis versikét meghallottam :
„Piros, fehér, zöld,
Kassa magyar föld.“
A drága magyar verejtékkel öntözött földet most már nem tiporja idegen ellenség hada. Nem fogja most már senki sem megtiltani ezt a drága mondást:
„Magyar vagyok, magyarnak születtem.“
Az idegen zsandárok nem nyújthattak nektek boldog otthont. El kelleti, hogy némuljon a magyar nóta; ajkatokra fagyasztották ezt a szót: „édes hazám.“
Kedves magyar testvérem, kebletekről vad kezek letépték a három színt s alattvalókká akartak tenni benneteket. De most szabad minden s veletek együtt énekelem a távolban is a magyarok imádságát.
Mit érzel most, amikor magyar katonák vesznek körül? Nem azt gondolod-e, hogy csupáncsak álom, ami holnapra eltűnik. Ez nem álom, hanem valóság. Ellenség helyett testvérekkel vagytok körülvéve. Tekints az égre. Ott látod a „hadak útját“, melyen Csaba vezér egyszerre érkezik el hozzátok a mi Urunkkal, főméltóságú vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó úrral, hogy a rabot szabaddá tegye és könnyeteket örömre fakassza.
Szeretettel imádkozom érted, hogy az első „magyar“ karácsonyon a haza iránti szeretet és ragaszkodás mellett Krisztus, a világ Megváltója szülessék meg szívetekben.

Istentől megáldott boldog karácsonyi ünnepeket kíván szeretettel Markót Balázs
a ceglédi ref. népiskola VI. o. tanulója”

Egy szintén hatodik osztályos kisleány azt írta:

„Kedves kis ismeretlen Pajtásom!
Eljött az az idő, amit mi nagyon régen vártunk. Képzeld el, hogy milyen nagy örömet szereztetek ti nekünk akkor, mikor meghallottuk, hogy a magyar lakta területekkel ti is visszajöttetek.
Most közeleg a szép, nagy ünnep, Karácsony. Ez ünnep alkalmával küldünk neked egy kis könyvet. Fogadd tiszta szeretettel és tartsd meg emlékül.
Olyan boldog vagyok a mi iskolánkban. Itt állok a térkép előtt és látom a felszabadult kis falukat. Nálunk most nagyon hideg van, de a szívünk megtelik meleggel, ha arra gondolunk, hogy nektek írhatunk.
Boldog karácsonyi ünnepeket kívánok neked és kedves szüleidnek.
Szeretettel gondol rád magyar testvéred: Volák Erzsébet VI oszt. t.”

A ceglédi református elemi iskolás gyerekek szép ajándékainak a réthei gyerekek és a réthei szülők bizonyára örülni fognak. Mint értesültünk, a könyveket kedves ünnepség keretében adták az ünnepekben a tanulóknak.
Kívánjuk mi is a 102 kis magyar tanulónak, hogy olvassák gyönyörűséggel a szép könyveket és gondoljanak reánk, ceglédi magyarokra.

Megjelent 1939. január 1-jén a Ceglédi Hírlap 7. évfolyamának 1. számában

2 Comments

  1. Pingback:Ceglédi karácsonyi ajándék a rétei diákoknak – 2. rész -

  2. Pingback:A hazáért - Kalitza Sándor őrmester -

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük